* * *

Shoutbox

Last 5 Shouts:

NIGHTFOX

19 Σεπ 2014, 06:22:39 πμ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ...

Pirate

18 Σεπ 2014, 10:28:08 πμ
Να φενεται οτι εισαι εκτος/νεκρος αντι να κρατας το χερι απλα ψηλα

chris21

12 Σεπ 2014, 10:20:03 πμ
Ποια η χρηση του κοκκινου πανιου  -red rag στο παιχνιδι?

Sgt.Angel

30 Ιούλ 2014, 19:37:51 μμ
που ειναι το μερος στη ροδο για airsoft

Σωτήρης

17 Ιούλ 2014, 13:08:49 μμ
Καλησπέρα

Show 50 latest
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
30 Σεπ 2014, 16:49:07 μμ

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

11 επισκέπτες, 1 χρήστης

Αποστολέας Θέμα: ασκος-''φουσκα'' νερου τυπου camelbak  (Αναγνώστηκε 4171 φορές)

Αποσυνδεδεμένος The End

• Ταγματάρχης
  • *
  • Φύλο: Άντρας
ασκος-''φουσκα'' νερου τυπου camelbak
« στις: 08 Μάι 2012, 16:52:57 μμ »
καλησπερα παιδες,θελω τα φωτα σας,ψηνομαι αν παρω μια καλη ''φουσκα'' νερου τωρα που ανεβαινουν οι θερμοκρασιες κα θελω οποιος ασχολειτε με αυτα κ ξερει να μ προτεινει μια κλαη μαρκα που να μη μυριζει οσο ειναι δυνατον το νερο κ αν μπορει να το κραταει κρυο(δε ξερω αν το γινεται μονο με το υδροδοχειο η αν παιζει κ ρολο το backpack).
απο μια μικρη ερευνα ειδα οτι περα απο την camelbak παιζει η platypus και η source και τελος η blackhawk.
μιλαω παντα μονο για το υδροδοχειο,το πλαστικο που βαζεις το νερο κ οχι με την εξωτερικη τσαντα.
οποιαδηποτε αλλη μαρκα-προταση δεκτη!!!
ΥΓ μιλαμε για 2-3λιτρα η 75-100oz που θα μπουν στη κλασσικη θηκη γιλεκου ερσοφτ κ σε backpack
ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: 08 Μάι 2012, 17:19:14 μμ by The End »

ΕΩΣ ΑΝ ΤΟ ΕΤΕΡΟΝ ΠΡΟΠΕΣΕΙΝ...

Αποσυνδεδεμένος Arbiter

• Συνταγματάρχης
  • *
Απ: ''φουσκα'' νερου τυπου camelbak
« Απάντηση #1 στις: 08 Μάι 2012, 17:11:44 μμ »
φιλε μου εχεις πμ!στειλε μου αν ψηνεσαι για να ξερω να το παρω μαζι μου,η να κανονισουμε αλλη μερα
Ghosts don't hide under your bed...they sleep inside your head

Αποσυνδεδεμένος Delta-7

• Λοχαγός
  • *
Απ: ασκος-''φουσκα'' νερου τυπου camelbak
« Απάντηση #2 στις: 08 Μάι 2012, 18:49:07 μμ »
Εγώ το μόνο που θα σου πω είναι ότι έχω το camelback 3 lit ΜΑΧΙΜ Gear αγορασμένο από ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ  Στρατιωτικό Πρατήριο στο Κόσσοβο το 2002, και έχει τραβήξει παρά πολλά.
Εγω εχω το παλιο σχεδιο : http://www.camelbak.com/Military-Tactical/Packs/2011-Mule.aspx
Ο ασκός δεν έχει πάθει τίποτα κ το μόνο που  έχω αλλάξει εναι η βαλβίδα νερού στον σωλήνα με νέου τύπου (εκτελώ κάθε χρόνο της οδηγίες συντήρησης του με  ειδική συλλογή  καθαρισμού). Αυτά στα λέω γιατί είναι ενα ευαίσθητο υλικό από θέμα υγιεινής αλλά κ ποιότητας.
Θα πρέπει να έχει ετικέτα  βακτηριακης προστασίας τα κινέζικα δεν έχουν.
Η σάκοι νερού ανάλογου εταιρίας είναι κ αναλόγου ποιότητας, δεν μπορείς να συγκρίνεις τους κινέζικους τύπου αιρσοφτ η pentagon κ.α. με εταιρίες  στρατιωτικών υλικών.
Αρα δώσε λεφτά κ πάρε κατι καλό κ σίγουρο!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 09 Μάι 2012, 09:43:07 πμ by Delta-7 »
‘’ Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ ‘’
<<ΕΚΔΡΟΜΟΣ>>

Αποσυνδεδεμένος alphacharlie

• Ανθυπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #3 στις: 09 Μάι 2012, 00:31:54 πμ »
Ο,τι μαρκα και να παρεις,καλο ειναι να ανοιγει απο πανω ο ασκος με συρωμενο κλιπακι για να καθαριζει,να μην μυριζει και να μην πιανει μυκητες.
Για να μην αναφερθω σε μαρκα,να υπολογιζεις τα αμερικανικα που τα χρησιμοποιουν κυριως ορειβατες και στρατιωτικοι,στοιχιζουν αυτα  των 2lt γυρω στα 26 ευρω. Των 3lt,παλι αμερικανικο, χωρις ομως συρομενο κλιπακι εχει 22 ευρω.
2,5 λτ θα βρεις δυσκολα απο ποιοτικο κατασκευαστη. Ολα των 2,5λτ ειναι σχεδον αποκλειστικα κινεζικα.
Τριτο ενικο με ΑΙ πχ τωρα παιζετΑΙ ενα παιχνιδι
Δευτερο πληθυντικο με Ε πχ εσεις παιζετΕ ενα παιχνιδι

Δεν ειναι τοσο δυσκολο.Ας σεβαστουμε λιγο την γλωσσα μας!

Αποσυνδεδεμένος The End

• Ταγματάρχης
  • *
« Απάντηση #4 στις: 09 Μάι 2012, 02:24:13 πμ »
οταν λες συλλογη καθαρισμου υπαρχει καποιο εξειδικευμενο φαρμακο-σαπουνι??η τα κλασσικα βουρτσακι παρομοιου τυπου με αυτα του μπιμπερο κ το πλαστικο που ειναι σαν κρεμαστρα που κραταει τα τοιχωματα ωστε να μην ερχοντια σε επαφη.
για τις μαρκες διαβασα οτι μερικες φορες δε προσφερουν 100% αυτα που υποσχετε η τιμη τους πχ για τα καμελμπακ διαβασα οτι ειναι λιγο υπερτιμημενα,οχι οτι ειναι μαπα το αντιθετο ειναι κορυφη στη κατηγορια τους απλα με λιγοτερα λεφτα περνεις κατι ανταξιο οπως της platypus που δε τη ξερω την εταιρια αλλα απο γουγλαρισμα ειδα οτι πολυ αναφερονται σε αυτη

Αποσυνδεδεμένος Delta-7

• Λοχαγός
  • *
« Απάντηση #5 στις: 09 Μάι 2012, 09:01:40 πμ »
     Πρέπει να πω ότι δεν πρέπει να αγοράζουμε μεταχειρισμένο ασκό νερού για λογούς υγιεινής!!!
      Δεν πρεπει να βαζεις μεσα διαφορου τυπου υγρα εαν δεν το λεει ο κατασκευαστης.

Για την συλλογη καθαρισμου ειναι αυτη που λες με την κρεμαστα, οπως αυτη εδω: http://www.adventuregear.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=991&category_id=38&option=com_virtuemart&Itemid=29

Εγω βαζω λιγο αβα  κ ξυδι(λιγο) το προβλημα ειναι στον αωληνα που ρουφας εκει μαζευει την μουργα!!!
      Επισης ο ασκος δεν πρεπει να εχει καμια σχεση  με την θηκη μεταφορας του camelback ωστε να μπορεις να τον τοποθετης σε οπιο σακιδιο θες εσυ, \
      Θα ειδες σε μερικα προιοντα η ταπα του ασκου ειναι εξωτερικα του σακιδιου καλο θα ηταν να παρεις καπιο που θα την εχεις εσωτερικα. ( απο Μοναδα του Στρατου ειχε  αγοραστη παρτιδα  camelback  και η εξωτερικη ταπα παρουσιαζε διαροες  ???) δυστηχως στην Ελληνικη αγορα καθε ειδικο υλικο'' το πουλανε για χρυσαφι.
     ΓΙΑ να συγκρινεις τιμη, ειδα camelbackσε 3 Λιτρ  μαυρο σε Αμερικανικο Στρατιωτικο Πρατηριο να εχει  30 δολλαρια, Περιπου σαν αυτο το μοντελο :
http://www.camelbak.com/Military-Tactical/Chem-Bio-Defense/2011-CBR-X-ThermoBak-3L.aspx
       Αυτη ειναι η αποψη μου για την χρηση του ασκου. η τελικη επιλογη ειναι δικη σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 09 Μάι 2012, 09:53:45 πμ by Delta-7 »
‘’ Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ ‘’
<<ΕΚΔΡΟΜΟΣ>>

Αποσυνδεδεμένος Giokrik

• Ανθυπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #6 στις: 09 Μάι 2012, 19:30:12 μμ »
Καλό είναι να του βάζεις εμφιαλωμένο νερό.

Uploaded with ImageShack.us

Αποσυνδεδεμένος Delta-7

• Λοχαγός
  • *
« Απάντηση #7 στις: 09 Μάι 2012, 20:05:03 μμ »
Καλό είναι να του βάζεις εμφιαλωμένο νερό.

Σωστος!!!! ;)
‘’ Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ ‘’
<<ΕΚΔΡΟΜΟΣ>>

Αποσυνδεδεμένος The End

• Ταγματάρχης
  • *
« Απάντηση #8 στις: 10 Μάι 2012, 16:14:45 μμ »
εγω εχω βρει εναν της platypus που εχει σαν πλαστικο φρεμουαρ να το πω απο πανω δεν εχει το κλασσικο καπακι κ λενε οι κριτικες οτι εινια πολυ καλος αλλα το θεμα ειναι με τη 2-3 πλυση να φυγει η πλαστικηλα,επισης πολλοι λενε για διαρροες κ τετοια με τη παροδο του χρονου τωρα να υποθεσω οτι αμα σκασεις ενα 50αρη κ εχει διαρροη μετα απο ενα μηνα το πας πισω κ του το φερνεις καπελο!!!
οποιος παντως εχει καμια εναλλακτηκη προταση-μαρκα ας το προτεινει εδω μια!!

Αποσυνδεδεμένος pit k

• Αντισυνταγματάρχης
  • *
« Απάντηση #9 στις: 11 Μάι 2012, 15:07:08 μμ »
Για τον ασκό υπάρχουν ειδικές ταμπλέτες καθαρισμού της camelback, οι ταμπλέτες κοστίζουν 10 - 15 ευρώ και μπορείς να τις βρεις στο μοναστηράκι και της χρησιμοποιώ 2 φόρες τον χρόνο.  βάζω εμφιαλωμένο νερό πάντα μετά από κάθε  χρήση τον ξεπλύνω με νερό και λίγο απορρυπαντικό  για πιάτα και εχω αγορασει την κρεμάστρα της camelback και το αφήνω να στεγνώσει καλά και έπειτα το αποθηκεύω σε σημείο σκιερό και δροσερό
σε καμιά περιπτώσει δεν θα πρέπει ο ασκός  να μείνει με το ίδιο νερό παραπάνω από 3 μέρες γιατί υπάρχει κίνδυνος αναπτύξεις μικροβίων   
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Μάι 2012, 15:11:59 μμ by pit k »

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

• Υπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #10 στις: 12 Μάι 2012, 11:25:51 πμ »
Ψαξε να βρεις το storm της camelback  ειναι 3 λτ ειδικων προδιαγραφων σε χρωμα RANGER GREEN (Δεν βγαινει σε αλλο χρωμα)
μπαινει σε οτιδηποτε θηκη 3 λτ εσυ επιλεξεις ,ειναι μονομενο και κρατα  δροσερο το νερο που θα βαλεις παγωμενο .
φυσικα αποκλειστικα και μονο εμφιαλωμενο ! εχει διακοπτες πανω κατω μονωμενο σωληνακι και ΗIGH FLOW VALVE
Eπισης βασικο μολις τελειωσεις την χρηση κλεισε τον γενικο διακοπτη και αδειασε το σωληνακι τελειως απο νερο ....
δυο φορες τον χρονο καθαρισμο με αφθονο νερο ..αν χρησιμοποιεις αποκλειστικα και μονο εμφιαλωμενο νερο μπορεις να το κανει και μια φορα ....για ηπιο καθαριστικο μπορεις να χρησιμοποιεισεις κιτρικο οξυ(χυμο λεμονιου ,ξυνο μαγειρικης) και παλι θελει αφθονο  ξεβγαλμα με τρεχουμενο νερο .
http://www.camelbak.com/Military-Tactical/Packs/Storm.aspx

ΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΟΡΗ ΑΡΧΟΝΤΑΣ
ΠΑΡΑ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΔΟΥΛΟΣ
ΝΑ ΤΟΝ ΘΩΡΕΙΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ
ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΟΥΛΟΣ.

Αποσυνδεδεμένος The End

• Ταγματάρχης
  • *
« Απάντηση #11 στις: 14 Μάι 2012, 15:34:27 μμ »
ωραιο το απο πανω θα το κοιταξω!!!ευχαριστω για συμβουλες!!!η καμελμπακ εχει κ καθαριστικες καψουλες??η μονο ξυδακι του θεου ειναι οκ??

• Υπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #12 στις: 14 Μάι 2012, 19:25:15 μμ »
η Camelback  εχει δικες τις ταμπλετες ,το ξυδι θα σου αφησει μυρωδια που δεν φευγει με τιποτα ..... ;D
ΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΟΡΗ ΑΡΧΟΝΤΑΣ
ΠΑΡΑ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΔΟΥΛΟΣ
ΝΑ ΤΟΝ ΘΩΡΕΙΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ

Αποσυνδεδεμένος The End

• Ταγματάρχης
  • *
« Απάντηση #13 στις: 14 Μάι 2012, 19:51:33 μμ »
αυτες τις ταμπλετες να υποθεσω εννοεις??γιατι δε βρηκα κατι αλλο σχετικο!!
κα μαζι με μια βουρτσα για μπιμπερο που ειδα οτι εχει ειναι κομπλε το σετ

• Υπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #14 στις: 15 Μάι 2012, 10:26:01 πμ »
Aυτες ειναι ....κομματι δυσκολο να τις βρεις στην ελλαδα και απο εξωτερικο τα μεταφορικα ειναι κουκος αηδονι....
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Μάι 2012, 10:41:36 πμ by ACIDBLACK »
ΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΟΡΗ ΑΡΧΟΝΤΑΣ
ΠΑΡΑ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΔΟΥΛΟΣ
ΝΑ ΤΟΝ ΘΩΡΕΙΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ

Αποσυνδεδεμένος The End

• Ταγματάρχης
  • *
« Απάντηση #15 στις: 15 Μάι 2012, 17:54:01 μμ »
ωχ καταλαβα θα ψαχνω ατομα για ομαδικες παραγγελειες μπας κ γλυτωσουμε τπτ!!!χαχα

Αποσυνδεδεμένος alphacharlie

• Ανθυπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #16 στις: 15 Μάι 2012, 18:25:17 μμ »
Οι ταμπλετες που λενε τα παιδια,μαλλον εννοουν τις ταμπλετες χαλαζονης. Αυτες τις βαζεις σε νερο για να το απολυμανεις αλλα αλλο ιοι,αλλο βακτηρια,αλλο μυκητες.Δεν κανει ενα προιον για ολες τις περιπτωσεις.Προσωπικα δεν του βαζω ποτε τετοια πραγματα γιατι οποτε παω για παιχνιδι,γεμιζω τον ασκο την ιδια μερα και την ιδια μερα παλι οταν τελειωσω τον αδειαζω και τον πλενω.

Τα camelback ειναι οντως κατα την γνωμη μου αρκετα υπερτιμημενα.Ειναι πολυ καλα προιοντα,ποιοτικα,εγγυηση,αλλα με λιγοτερα λεφτα μπορεις να βρεις εξισου καλο.

Θα διαφωνησω με τους υπολοιπους σε οτι αφορα το εμφιαλομενο νερο.Και νερο απο την βρυση να βαλεις ή απο το ψυγειο δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Στην Ελλαδα ζουμε,οχι στην Αφρικη.Το νερο της βρυσης φιλτραρεται χλωριωνεται και ειδικα της Αττικης ειναι πολυ καλο γιατι εχει πολυ λιγα αλατα.

εχεις πμ
Τριτο ενικο με ΑΙ πχ τωρα παιζετΑΙ ενα παιχνιδι
Δευτερο πληθυντικο με Ε πχ εσεις παιζετΕ ενα παιχνιδι

Δεν ειναι τοσο δυσκολο.Ας σεβαστουμε λιγο την γλωσσα μας!

Αποσυνδεδεμένος dtz

• Λοχαγός
  • *
« Απάντηση #17 στις: 15 Μάι 2012, 19:22:42 μμ »
και το παρακάτω πάρα πολύ καλό, το έχω 5-6 χρόνια, και έχει πολύ καλή
ποιότητα και αντοχή, και η τιμή "τρώγεται" (για καλό πάντα, γιατί υπάρχουν και πιο φτηνές λύσεις)

http://www.extremepro.gr/component/virtuemart/details/562/535/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-running/the-north-face-thresher
don 't get mad, get even

Αποσυνδεδεμένος The End

• Ταγματάρχης
  • *
« Απάντηση #18 στις: 16 Μάι 2012, 03:30:20 πμ »
εγω να σας πω την αληθεια δε κολλαω τοσο στη τιμη(οχι οτι δεινω κ 200ε!!)οσο στη μυρωδια κ τη χαλια γευση,αυτο μ τη δινει κ γιαυτο αυτο το νημα να δω τι χρησιμοποιητε κ επειδη θα το εχω κ για καθημερινη χρηση τωρα το καλοκαιρι δε λεει να πινω νερο κ να εχω γευση πλαστικιλας στο στομα μ!!προς το παρων κατι εχω μπανησει σε καμελμπακ τωρα ειδομεν!!!
απλα δε χρησιμοποιητε πολυ σε παιχνιδια αποτι βλεπω,οι περισσοτεροι ειναι μαλλον φιλοι του μπουκαλιου!!!
απλα το θεμα με τη καμελμπακ ειναι οτι εχει ενα σωρο ανταλλακτικα παρελκομενα κ γενικα πολυ πραμα αφου αν δε κανω λαθος ειναι κ η κυρια ασχολια της το νερο.

• Υπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #19 στις: 16 Μάι 2012, 10:42:27 πμ »
χρησιμοποιω CAMELBACK απο το 1999 απο την ΕΛΔΥΚΟ 1 ...Εχω αλλαξει τρια κυριοτερο λογω φθορων, το τελευταιο το εχω 2 χρονια και εχει βγαλει τα λεφτα του ....η εταιρια μολις περυσι αρχισε να φτιαχνει αντικειμενα εκτος υδροδοχειων ειναι ειδικευμενη σε αυτην την δουλεια ,σχετικα με το νερο εμφιαλωσης και βρυσης....ενα ειναι σιγουρο βαλε νερο βρυση σε ενα CAMELBACK και στο μια εβδομαδα ....ειναι σιγουρο οτι θα μυρισει ,με το εμφιαλωμενο δεν μυριζει αποδεδειγμενα ,μπορει να χλωριωνεται αλλα δεν αποστειρωνεται και μεχρι να φτασει στην βρυση σου εχει περασει του λιναριου τα παθη
Οι ταμπλετες δεν εχουν καμμια σχεση με την χαλαζονη .... ειναι διοξειδιο του χλωριου και χρησιμοποιουνται για την απολυμανση του δοχειου.....
Το camelback σου προσφερει αφθονο νερο οτι ωρα θες οπους θες σιγουρα και δοκιμασμενα ειναι ευκολο συντηρητο και μια λυση που χρησιμοποιουν επαγγελματιες.... και το μπουκαλι μια χαρα ειναι αλλα μετα απο λιγη ωρα ζεσταινεται ...αντε μετα απο τριωρο παιχνιδι να πιεις στην μεση του πουθενα βραστο νερο ...
ΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΟΡΗ ΑΡΧΟΝΤΑΣ
ΠΑΡΑ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΔΟΥΛΟΣ
ΝΑ ΤΟΝ ΘΩΡΕΙΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ

Recent

μέλη
  • Σύνολο μελών: 3369
  • Latest: athanos
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 88339
  • Σύνολο θεμάτων: 9419
  • Online Today: 37