* * *

Shoutbox

Last 5 Shouts:

Γιάννης BooM

15 Δεκ 2014, 15:24:11 μμ
Γίνετε κάποιο παιχνίδι την κυριακή. Άν ναι μπορώ να έρθω με παρέα να παίξουμε μαζί σας?  :)

pipilas

03 Δεκ 2014, 23:40:09 μμ
Aloxaaaaaa

NIGHTFOX

03 Δεκ 2014, 21:09:15 μμ
Καλησπερα σας..

tsarami

27 Νοέ 2014, 10:16:40 πμ
Πολλες καλημερες

ninja

14 Νοέ 2014, 10:53:51 πμ
καλημέρα σε όλους !!
 ;)

Show 50 latest
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
20 Δεκ 2014, 00:40:58 πμ

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

10 επισκέπτες, 1 χρήστης

Αποστολέας Θέμα: Αγορα οπλου-αποριες.νεος στον χωρο!  (Αναγνώστηκε 2195 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ApplesNK

• Ανθυπολοχαγός
  • *
Αγορα οπλου-αποριες.νεος στον χωρο!
« στις: 11 Δεκ 2012, 20:48:53 μμ »
καλησπερα
αρχικα συγχαριτηρια για την ομορφη κοινοτητα σας και το ωραιο κλιμα που επικρατει στο φορουμ.

νεος ειμαι στον χωρο, οι γνωσεις μου περιοριζονται για την ακριβεια στα ηλεκτρονικα παιχνιδια...  ::)
αποφασισαμε με καποιους φιλους εδω στην πατρα να ξεκινησουμε λιγο να ασχολουμαστε και θα θελαμε να αγορασουμε το πρωτο μας οπλο.
καποιες αποριες που δεν καταφερα να λυσω διαβαζοντας τα αλλα θεματα.

1)ποιες ειναι χοντρικα ολες οι κατηγοριες που χωριζουμε τα οπλα?
2)ποια ειναι τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα των οπλων aeg και των οπλων με αεριο?

γενικα καθως εψαχνα οπλο, εστιασα περισσοτερο σε πιστολια gbb (τι σημαινει ακριβως?) τα οποια μπορω να καλυψω οικονομικα καθως το ποσο για να ξεκινησω βρισκεται στα 120 ευρω max. θελω να αγορασω κατι που δεν θα το ξεφορτωθω συντομα και με αυτο θα μαθω τα βασικα.μου αρεσουν τα συγκεκριμενα πιστολια λογω της επαφης τους με την πραγματικοτητα αλλα δεν γνωριζω:

1)τι συντηρηση θελουν?στα ποσα χρηματα ανερχεται?
2)το αεριο πως το γεμιζουμε?ειναι δυσκολη διαδικασια?

καποιος φιλος οχι τοσο γνωστης μου προτεινε για πρωτο οπλο αυτο:
[
εγω κοιτουσα περισσοτερο οπλα τυπου hi-capa, beretta, colt, glock και γενικα ολα τα πιστολια με αεριου που ειδα στο eshop του site...
κωστας

δωστε μου τα φωτα σας γιατι δεν με βλεπω καλα στις αγορες μου!  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Δεκ 2012, 23:44:47 μμ by hargyr »

Αποσυνδεδεμένος spyros_pap

• Αντισυνταγματάρχης
  • *
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορα οπλου-αποριες.νεος στον χωρο!
« Απάντηση #1 στις: 11 Δεκ 2012, 21:04:54 μμ »
Αρχικα καλη αρχη!! και καλα και ασφαλη απιχνιδια να εχεις
Αυτα που κοιτας ειναι πιστολια και καλο για εμενα θα ηταν να αρχισεις με καποιο τουφεκιο,
και για αυτο σου προτεινει αυτο ο φιλος σου.
Τωρα για το τι θα επιλεξεις ειναι πανω στην δικια σου κρηση και οικονομηκη κατασταση,
μπορεις να πας σε καποιο παιχνιδι που θα γινει εκει κοντα και να δεις διαφορα οπλα και να ζητισεις απο τους κατοχους αν μπορουν και θελουν να στα δοσουν να τα επεξεργαστεις και να δεις εαν σε βολεβουν στο χερι και στην σκοπευση!!
T.A.S (Tactical.Airsoft.Squad)
Napalm son nothing else in the world smells like that.

Αποσυνδεδεμένος ApplesNK

• Ανθυπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #2 στις: 11 Δεκ 2012, 21:32:09 μμ »
ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση!

ειμαι σιγουρος οτι δεν προκειται να παιξω σε πεδιο στο αμεσο μελλον...πρωτα με φιλους φια εξασκηση...η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ιδεα εαν παιζει κατι στην πατρα...

γιατι οχι πιστολι?
χοντρικα μου φαινεται οτι επειδη εχεις λιγοτερες μπιλιες, ριχνεις πιο προσεκτικα, μαθαινεις καλυτερα, ειναι και πιο αληθοφανες!
ισχυει η μπα??

(εχω κολλησει με το hi capa dragon 7.0 της WE  ::) )
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Δεκ 2012, 21:33:55 μμ by ApplesNK »

Αποσυνδεδεμένος Sierraxray

• Ταγματάρχης
  • *
« Απάντηση #3 στις: 11 Δεκ 2012, 23:08:13 μμ »
Φίλε μου δεν υπάρχει λόγος το όπλο σου να είναι δύσχρηστο προκειμένου να "ζοριστείς" και να γίνεις καλός παίκτης. Μπορείς κάλλιστα να πάρεις ένα AEG για να μπορείς ν'ανταποκριθείς σε ένα παιχνίδι και άν θές έξτρα δυσκολία μην αγχώνεσαι και θα σου παρουσιαστεί κάποια. (άλλοι την δημιουργούν απλά χρησιμοποιώντας 30άρες γεμιστήρες και μονή βολή).
Οσο για το ερώτημα γιατί να μην πάρεις ένα πιστόλι αερίου σαν πρώτο όπλο...:
Γενικά τα αερίου μπορούν ν'ανταποκριθούν σε ένα παιχνίδι περιτριγυρισμένο με AEG λόγω FPS. Ομως.... βγάζουν πιό εύκολα βλάβες. Δέν μπορείς να βασίζεσαι σε ένα μονο πιστόλι αερίου...
Ολα γίνονται, απλά σου λέμε ότι σχεδόν όλοι όσοι αγόρασαν  όπλα ελατηρίου ή Πιστόλια αερίου σαν πρώτη επιλογή, κατέληξαν σύντομα στο να αγοράσουν και AEG. Αντιθέτως όσοι ξεκίνησαν με AEG.... ΔΕΝ κατέληξαν απαραιτήτως στο ν'αγοράσουν πιστόλι αερίου...
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Δεκ 2012, 23:15:00 μμ by Sierraxray »
"Ο ύπνος της λογικής γεννάει τέρατα" - Goya.

Αποσυνδεδεμένος ApplesNK

• Ανθυπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #4 στις: 12 Δεκ 2012, 09:44:20 πμ »
καλησπερα
καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας

το προβλημα ειναι οτι τα οπλα aeg που μπορω να παρω με 120 max και ειδικα αυτο που μου προτεινε ο φιλος μου εχει 140 fps ....δεν ειναι λιγα?
με ποσα χρηματα μπορω να αγορασω κατι καλο σε aeg?
νομιζω ειναι αρκετα πανω απο 120 και δεν μπορουμε να τα διαθεσουμε...

τι ειδους βλαβες εχουν τα οπλα αεριου?εξαρταται απο την συντηρηση που θα τους κανεις η τα εχουν ετσι κι αλλιως ?

Αποσυνδεδεμένος spirosleon

• Αντιστράτηγος
  • *
    • FEEL FREE AIRSOFT COMMUNITY
« Απάντηση #5 στις: 12 Δεκ 2012, 10:37:10 πμ »
φιλε μου καλως ηρθες και καλα και ασφαλη παιχνιδια να εχεις. Η Πατρα, εχει μια κοινοτητα airsoft απο τις πιο ενεργες της επαρχιας . καλο θα ηταν λοιπον να  ερθεις σε επαφη με παικτες απο την περιοχη σου, μπορεις να τους αναζητησεις  απο εδω, στο σχετικο τοπικ ανα επικρατεια, οπου θα μπορεσεις να παρεβρεθεις σε παιχνιδια τους και να δεις απο κοντα και να αποφασισεις τι τελικα θες. Αυτο που σου ειπε ο sierraxray εχει απολυτο δικιο. πρωτα επελεξε να παρεις ενα AEG και επειτα οτιδηποτε αλλο σου αρεσει. καλη αρχη.....

http://patrasairsoft.forumup.gr/index.php?mforum=patrasairsoft
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Δεκ 2012, 10:38:49 πμ by spirosleon »

Αποσυνδεδεμένος ApplesNK

• Ανθυπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #6 στις: 12 Δεκ 2012, 16:05:48 μμ »
συμφωνω, απλα ειναι καποια ερωτηματα τα οποια ακομα δεν τα εχω ξεκαθαρισει...βρηκα οπλο aeg no name με 140 fps και δεν εχω ιδεα εαν τα fps αυτα κανουν + οτι το budget δεν μπορει να παει πανω απο 120...

να ξεκαθαρισω μονο εαν μπορω (οχι αν πρεπει) να παρω aeg η να συμβιβαστω με πιστολι

:)
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Sierraxray

• Ταγματάρχης
  • *
« Απάντηση #7 στις: 12 Δεκ 2012, 17:09:45 μμ »
Υπάρχουν AEG με 110 και με 150€ και μάλιστα θα χρειαστούν υποβάρμιση στα FPS μερικά.
Μπορείς όμως να βάλεις αγγελία ζήτησης μεταχειρισμένου με τα χαρακτηριστικά που θές, και να ρωτάς και τα FPS.
Γενικά στα λεφτά που θές έχεις περισσότερες πιθανότητες να βρείς ένα κινέζικο. (πχ ένα AK74 ολομεταλλικό με μπαταρία και φορτιστή άνετα το βρίσκεις και με 120€ (προσωπικά έχω βρεί και με 80) και θα είναι και σκυλί.
"Ο ύπνος της λογικής γεννάει τέρατα" - Goya.

Αποσυνδεδεμένος Vangelis

• Ταγματάρχης
  • *
    • SWAT Airsoft Team
« Απάντηση #8 στις: 12 Δεκ 2012, 17:14:52 μμ »
Καλησπέρα,

Το όπλο που σε ενδιαφέρει ανήκει στην "Πρώτη επαφή του παίκτη με ένα AEG" και για αυτό και το κατάστημα το έχει εντάξει στην κατηγορία "DISCOVERY LINE" όπως το ίδιο έχει επιλέξει να τα ονομάσει. Καθόλου τυχαία η ονομασία! ;)

Με λίγα λόγια τα αεροβόλα αυτής της ποιότητας σε καμιά περίπτωση δεν θα μπορέσουν να αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις ενός παιχνιδιού. Είναι σχεδόν ακατάλληλα για παιχνίδι Airsoft, ενώ οι επιδόσεις τους είναι επιεικώς... τραγικές (τόσο σε FPS όσο και σε ROF).
Το δε Gearbox είναι από 100% πλαστικά εξαρτήματα. Στην ίδια κακή κατάσταση είναι και το moter που χρησιμοποιούν.

Μην ασχοληθείς με αυτής της ποιότητας τα αεροβολα, γιατί:
- Θα απογοητευθείς!
- Δεν θα μπορέσεις να τα χρησιμοποιήσεις σε παιχνίδι!
- Σε σύντομο χρονικό διάστημα, Θα αναγκαστείς να δώσεις και άλλα χρήματα προκειμένου να αγοράσεις ένα όπλο που τουλάχιστον θα στέκεται... αξιοπρεπώς.

Καλή συνέχεια,
Vangelis

Τό νικάν σαυτόν πασών νικών πρώτη τε καί αρίστη.

Αποσυνδεδεμένος ApplesNK

• Ανθυπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #9 στις: 12 Δεκ 2012, 17:53:04 μμ »
αρα ξεχναω την αγορα gbb? στα χρηματα με βολευει πολυ...
λογικα εαν ασχοληθω δεν θα μπορω να το κρατησω σαν support ας πουμε?

Sierraxray μπορεις να μου παρεθεσεις με πμ καποια ak?

edit:
με λιγη καλη θεληση βρηκα αυτο!
http://www.airsoftclub.gr/eshop/product_info.php?cPath=26_31&products_id=3129

εχει να πει κατι?
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Δεκ 2012, 19:21:57 μμ by ApplesNK »

Αποσυνδεδεμένος Vangelis

• Ταγματάρχης
  • *
    • SWAT Airsoft Team
« Απάντηση #10 στις: 13 Δεκ 2012, 01:35:26 πμ »
edit:
με λιγη καλη θεληση βρηκα αυτο!
http://www.airsoftclub.gr/eshop/product_info.php?cPath=26_31&products_id=3129

εχει να πει κατι?

@ApplesNK,

Για το Budget που διαθέτεις, είναι μια χαρά!

Αν και θα σου πρότεινα να δεις και αυτή την αγγελία (CYMA AK 74 Tactical)
http://www.airsoftclub.gr/forum/index.php/topic,8974.msg89504.html#msg89504

Αποσυνδεδεμένος ApplesNK

• Ανθυπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #11 στις: 13 Δεκ 2012, 18:17:27 μμ »
βαγγελη επειδη ειμαι αρχαριος και δεν εχω ιδεα τι προβλημα μπορει να εχει εαν εχει ψιλοφοβαμαι για μεταχειρισμενα...

αυτο εδω τι εχει να πει?
http://www.airsoftclub.gr/eshop/product_info.php?products_id=1516

η μπαταρια του και ο φορτιστης ειναι ακριβα?

Αποσυνδεδεμένος Tyropitaki

• Ανθυπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #12 στις: 13 Δεκ 2012, 20:13:57 μμ »
Καλώς όρισες και από εμένα!

Το συγκεκριμένο όπλο που προτείνεις είναι από μία πολύ αξιόπιστη μάρκα που θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο για πολλά χρόνια. Το πρόβλημά του είναι ότι δεν περιλαμβάνει μπαταρία και φορτιστή στο αρχικό πακέτο πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να αγοράσεις εξτρά! Υπολόγισε κανένα 50 € παραπάνω από την αρχική τιμή!

Για το budget σου θα σου πρότεινα αυτό: http://www.airsoftclub.gr/eshop/product_info.php?cPath=26_28&products_id=3128
Είναι ένα πολύ καλό μοντέλο για να ξεκινήσεις και να μάθεις πάνω σε αυτό! Είναι η πρώτη μου αγορά και μου έχει βγει πολύ καλό για τα χρήματά του!
Πιθανόν να μη χρειαστεί καν να το υποβαθμίσεις μια και θα βγάζει 370-390 fps μεγέθη που "παίζουν" στην επαρχεία.

Άφησε την αγορά του πιστολιού για πιο μετά όταν θα ξαναμαζέψεις μερικά χρήματα! Το πιστόλι είναι sidearm πράγμα που σημαίνει ότι:
Μπορεί να βγάζει κοντά στα fps ενός AEG αλλά λόγω της μικρής κάνης χάνει σε απόσταση βολής και σε ακρίβεια!  Μπορεί να είναι πιο αληθοφανές αλλά δε χρησιμεύει πολύ! Σκέψου ότι παίζεις COD με ένα πιστόλι και ο αντίπαλος σε κυνηγά με ΑΚ47  :o

Αποσυνδεδεμένος ApplesNK

• Ανθυπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #13 στις: 13 Δεκ 2012, 21:29:44 μμ »

Μπορεί να βγάζει κοντά στα fps ενός AEG αλλά λόγω της μικρής κάνης χάνει σε απόσταση βολής και σε ακρίβεια!  Μπορεί να είναι πιο αληθοφανές αλλά δε χρησιμεύει πολύ! Σκέψου ότι παίζεις COD με ένα πιστόλι και ο αντίπαλος σε κυνηγά με ΑΚ47  :o

αυτοκτονια...!εχεις απολυτο δικιο...το οπλο που μου παρεθεσες εχει σημαντικες διαφορες απο το mp5 της ics?

ας πουμε το οπλο που μου παρεθεσες τι εχει να χασει απο καποιο αρκετα ακριβο οπλο? (να καταλαβω τις διαφορες δηλαδη για να ξερω τι να ψαχνω!)

Αποσυνδεδεμένος MPRAF

• Υπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #14 στις: 13 Δεκ 2012, 21:49:55 μμ »
φιλε η δικια μου αποψη ειναι πως το ak σαν οπλο ειναι καλο αλλα αν δεν εχεις red dot απο πανω δεν θα κανεις την δουλεια που θα κανεις με ενα m4 η ενα mp5 (φυσικα αυτη ειναι δικια μου αποψη).
τωρα ειναι και δικο σου θεμα πηγενε απο το μαγαζι κοιτατα και μετα αποφασισε ,μην ακους απο εδω μεσα ολες τις συμβουλες γιατι μπορει το οπλο να ειναι καλο σαν κατασκευη αλλα αυτο δεν σημενει πως θα <<κανει>> στο χερι σου  ;)
ΣΤΑ ΤΡΕΝΑ!

Αποσυνδεδεμένος ApplesNK

• Ανθυπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #15 στις: 16 Δεκ 2012, 15:35:09 μμ »
μηπως ομως αυτα τα 50 ευρω παραπανω για το mp5 αξιζουν σε σχεση με το m4a1 που μου παρεθεσες?
τα φοβαμαι τα κινεζικα... :/

ας πουμε τι μειονεκτηματα εχει απο τα αλλα οπλα που ειναι πιο ακριβα? http://www.airsoftclub.gr/eshop/product_info.php?cPath=26_28&products_id=3128

απο περιεργεια...οταν λεμε περιπου 330 fps για τι αποσταση βολης μιλαμε?

εν τελη ειμαι αναμεσα σε αυτο
http://www.airsoftclub.gr/eshop/product_info.php?cPath=26_28&products_id=3128

και αυτο
http://www.airsoftclub.gr/eshop/product_info.php?products_id=1516
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Δεκ 2012, 15:50:53 μμ by ApplesNK »

Αποσυνδεδεμένος Tyropitaki

• Ανθυπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #16 στις: 17 Δεκ 2012, 08:38:11 πμ »
Αν μπορείς να διαθέσεις αυτά τα 50 ευρώ για την αγορά μπαταρίας και φορτιστή, τότε αξίζει να πάρεις to MP5 της ICS!!!
Εγώ κατάλαβα ότι το budjet σου είναι πολύ περιορισμένο! Τα ICS είναι μία από τις πιο πετυχημένες εταιρείες στο χώρο.

Δε χρειάζεται να φοβάσαι τα κινέζικα αλλά σαφέστατα δεν φτάνουν την ποιότητα κατασκευής των άλλων χωρών! Το πολύ μεγάλο θετικό του συγκεκριμένου Μ4 είναι ότι αποτελεί μια πολύ καλή πλατφόρμα για περαιτέρω αναβάθμιση του όπλου!!
(εσωτερικά εννοώ γιατί εξωτερικά πάνω - κάτω όλα τα όπλα είναι παρόμοια)
π.χ. Μπορείς να αλλάξεις μερικά κομμάτια του όπλου όπως hopup και να προσθέσεις μία κάννη ακριβείας. Εν καιρό μπορείς να αλλάξεις τα γρανάζια με πιο ανθεκτικά! Θα έχεις ένα κανόνι (αναλόγως με το τι θα επιλέξεις να βάλεις μέσα)

Τουλάχιστον σε εμένα το όπλο δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα και του έχω κάνει τρελή μόντα!! Καμία αλλαγή δεν έχει γίνει στα σωθικά του και το όπλο λειτουργεί 3 μήνες τώρα 100% χωρίς κανένα πρόβλημα!

It's your choice!!!  ;)
Σαν τελευταία συμβουλή θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι που θα σου κάθεται καλά τόσο στο χέρι όσο και στο μάτι!

Αποσυνδεδεμένος Vangelis

• Ταγματάρχης
  • *
    • SWAT Airsoft Team
« Απάντηση #17 στις: 17 Δεκ 2012, 12:09:53 μμ »
Αν μπορείς να διαθέσεις αυτά τα 50 ευρώ για την αγορά μπαταρίας και φορτιστή, τότε αξίζει να πάρεις to MP5 της ICS!!!
Εγώ κατάλαβα ότι το budjet σου είναι πολύ περιορισμένο! Τα ICS είναι μία από τις πιο πετυχημένες εταιρείες στο χώρο.

;)

Αποσυνδεδεμένος ApplesNK

• Ανθυπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #18 στις: 17 Δεκ 2012, 16:37:15 μμ »
;)

πολυ ωραια αρχιζω να καταληγω! απο μπαταριες και φορτιστες επειδη δεν εχω ιδεα τι παιζει?

Αποσυνδεδεμένος Vangelis

• Ταγματάρχης
  • *
    • SWAT Airsoft Team
« Απάντηση #19 στις: 17 Δεκ 2012, 20:05:38 μμ »
πολυ ωραια αρχιζω να καταληγω! απο μπαταριες και φορτιστες επειδη δεν εχω ιδεα τι παιζει?

Τα ICS διαθέτουν το moter -Turbo 3000- που αποδίδει άριστα ακόμα και με μπαταριά 8.4V (που έχει σαφώς λιγότερο ROF από μια μπαταρία 9,6V)

ΠΡΟΣΟΧΗ:
Το συγκεκριμένο μοντέλο φιλοξενεί την μπαταριά στο κοντάκι του.
Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις 8.4V ή 9.6V large battery!
Αλλά πρέπει να ξέρεις ότι το βύσμα σύνδεσης του όπλου με την μπαταρία, είναι το "μεγάλο" και οχι το standard mini-type. Αυτό σημαίνει ότι αν θελήσεις να χρησιμοποιήσεις μπαταριά mini-type (σαν αυτή που σου προτείνω παρακάτω), τότε θα χρειαστείς ένα μετατροπέα από large-σε-mini.
Δεν το βρήκα στο κατάστημα, παρόλα αυτά ένα οποιοδήποτε ηλεκτρολογικό κατάστημα μπορεί με ελάχιστο κόστος να στο φτιάξει. (αν δεν το έχει ετοιμοπαράδοτο)

Είναι αυτό εδώ:

Μπαταρία mini-type:
8.4V 1600mAh:
http://www.airsoftclub.gr/eshop/product_info.php?cPath=48_50&products_id=2596

Aυτόματος Tαχυφορτιστής - Mini w/EU adaptor:
http://www.airsoftclub.gr/eshop/product_info.php?cPath=48_59&products_id=2599

Στο κατάστημα δεν βρήκα κάτι σε 9.6V large type battery!

Recent

μέλη
  • Σύνολο μελών: 3440
  • Latest: AlbertSuix
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 89067
  • Σύνολο θεμάτων: 9560
  • Online Today: 17
  • Online Ever: 146
  • ( 30 Ιαν 2012, 18:00:42 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 1