* * *

Shoutbox

Last 5 Shouts:

Hilti

21 Οκτ 2014, 16:50:13 μμ

tsarami

06 Οκτ 2014, 10:05:20 πμ
καλημερα σας κυριοι

vaggelisioa

05 Οκτ 2014, 12:45:10 μμ
καλημερα θα ηθελα λιγη βοηθεια με ενα οπλο

NIGHTFOX

19 Σεπ 2014, 06:22:39 πμ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ...

Pirate

18 Σεπ 2014, 10:28:08 πμ
Να φενεται οτι εισαι εκτος/νεκρος αντι να κρατας το χερι απλα ψηλα

Show 50 latest
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
23 Οκτ 2014, 07:26:47 πμ

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

9 επισκέπτες, 1 χρήστης

Αποστολέας Θέμα: Ραβδωτές κάνες - νομοθεσία  (Αναγνώστηκε 4815 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ARIS LAMIA

• Λοχαγός
  • *
  • Φύλο: Άντρας
Ραβδωτές κάνες - νομοθεσία
« στις: 08 Ιούν 2012, 08:31:34 πμ »
Καλημέρα σε όλους,

Με αφορμή πολλές συζητήσεις,

αλλά καμία σαφή απάντηση,

θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος

τι ισχύει στη νομοθεσία σε σχέση με τη χρήση

ραβδωτών κανών σε αεροβόλα όπλα airsoft

αλλά και σε airguns 4,5 που πωλούνται έτσι από τη μάνα τους.

Αποσυνδεδεμένος batrax

• Ταγματάρχης
  • *
Απ: Ραβδωτές κάνες - νομοθεσία
« Απάντηση #1 στις: 08 Ιούν 2012, 15:04:51 μμ »
Δεν κανουν τιποτα Μυθος ....................................... .. ;)Εγω ειπα για την χρηση τους στο Airsoft
« Τελευταία τροποποίηση: 08 Ιούν 2012, 18:25:32 μμ by batrax »
-CERBERUS-

• Λοχαγός
  • *
« Απάντηση #2 στις: 08 Ιούν 2012, 15:22:22 μμ »
Ποιος ή τι δεν κάνουν τίποτα;

Λίγο πιο συγκεκριμένη απάντηση!  :)

Αποσυνδεδεμένος jumbo

• Υποστράτηγος
  • *
« Απάντηση #3 στις: 08 Ιούν 2012, 15:25:55 μμ »
η ισχύουσα νομοθεσία είναι αυτή :http://www.airsoftclub.gr/forum/index.php/topic,4938.0.html

τώρα από εκεί και πέρα άλλο πράγμα ένα αεροβόλο αιρσοφτ και άλλο πράγμα ένα αεροβόλο όπλο με μολυβένια σφαιρίδια των 4.5 mm και ένα απλό παράδειγμα τώρα για να γίνει κατανοητή η διαφορά τους :

ένα αεροβόλο αιρσοφτ πας απλά και το αγοράζεις από το κατάστημα που το πουλάει ενώ για ένα αεροβόλο όπλο των 4.5mm χρειάζεται η επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας.

πάντως εδώ και τρία χρόνια που ασχολούμαι εγώ προσωπικά με το χόμπι δεν έχω πετύχει μαμισιο αιρσοφτ αεροβόλο με ραβδωτή κάννη , οπότε εάν σκέφτεσαι να κάνεις  αυτού του  είδους την μοντα καλό θα ήταν να το αποφύγεις.
ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

• Λοχαγός
  • *
« Απάντηση #4 στις: 08 Ιούν 2012, 15:39:59 μμ »
Δε β έχω σκοπό να βάλω ραβδωτή κάνη,
πιο πολύ ενδιαφερόμουν για πιστόλι πελετ 4,5
για ασφάλεια κι όχι φυσικά για χρήση του στο airsoft!

Παρατήρησα όμως ότι πωλούνται σε καταστήματα
airsoft ραβδωτές κάνες, αλλά νομίζω κι εγώ πως δεν επιτρέπονται στο άθλημα μας:

Τώρα η νομοθεσία είναι ένα κατεβατό
από πάνω μέχρι κάτω, που έχω προσπαθήσει να το διαβασω αλλά όμως υπάρχει π κίνδυνος  να μην κατανοηθεί
και εμηνευθεί σωστά κι
ακριβώς από έναν μη νομικό.

Αυτός είναι ο λόγος πυ άνοιξα τη συζήτηση
για να υπάρξει μια πιο ειδική απάντηση.

Αυτός είναι ο λόγος

Αποσυνδεδεμένος liongreek

• Ταγματάρχης
  • *
« Απάντηση #5 στις: 08 Ιούν 2012, 15:52:41 μμ »
Δεν έχει καμία σχέση η ραβδωτή καννη πυροβόλου όπλου με οτιδήποτε airsoft.

Η νομοθεσία δεν μιλάει για οτιδήποτε πλέον πυροβόλου όπλου, διότι σε αυτή τη κατηγορία και μόνο ο οπλισμός που έχει ραβδωτή κάννη περνάει σε στρατιωτικές προδιαγραφές που απαγορεύονται ρητά.

Πέραν αυτού, είναι λάθος η άποψη περί αεροβόλων και όπλων airsoft. Μέχρι να βρεθεί νομοθέτης να τα αποχαρακτηρίσει, τα οπλάκια μας θεωρούνται από το νόμο αεροβόλα και εμπίπτουν σε όλες τις κείμενες διατάξεις, μια εκ των οποίων είναι πως απαγορεύεται ΑΥΣΤΗΡΑ η πώληση και κατοχή σε ανήλικους.

Τώρα στο θέμα απόδοση. Η Tanio Koba, περί την οποία ο λόγος μιας και είναι η μόνη ραβδωτή, έχει εξαιρετικά αποτελέσματα συγκέντρωσης βολής και απόστασης, υπό προυποθέσεις. Π.χ. το γυροσκοπικό φαινόμενο βοηθάει σε ταχύτητες εξόδου εως το πολύ 350 fps. Στα αρνητικά, λόγω του ότι δεν είναι tightbore, μπορείς άνετα να την αποφύγεις την μπίλια όταν φτάνει το μέγιστο βεληνεκές. Είναι "αργή" κάννη.

Την έχω σε διάφορα μήκη και σ διάφορα όπλα μου σχεδόν σε όλα όσα έχω χαμηλά fps, και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Πριν αρχίσουμε τις αντιπαραθέσεις περί σφαρίδιου και ραβδώσεων, η κάννη στηρίζεται στην ομοιόμορφη κατανομή του αέρα πίσω και πάνω από την μπίλια, ώστε αυτή να μην προβαίνει σε μεγάλη ταλάντωση μέσα στην κάννη και να διατηρεί στο έπακρο την κινητική της ενέργεια από την ταχύτητα εξόδου. Αυτά ήταν γενικά τα λόγια των κατασκευαστών. Στην πράξη έχω ξεπεράσει με 330fps πολλά 400άρια σε απόσταση, αλλά όχι σε ταχύτητα...

Αποσυνδεδεμένος Koukos

• Αντισυνταγματάρχης
  • *
« Απάντηση #6 στις: 08 Ιούν 2012, 15:54:58 μμ »
Nα αναφερω οτι η νομοθεσια δεν ξεχωριζει τα αεροβολα σε κατηγοριες και καλο θα ηταν να μην τα μπερδευουμε γιατι εχει γινει πολλες φορες..
 συγκεκριμενα αναφερει: <<Αεροβόλα είναι τα όπλα που λειτουργούν με συμπιεζόμενο αέρα ή με χρήση διοξειδίου του άνθρακα και εκτοξεύουν σφαιρίδιο από μεταλλική, πλαστική ή άλλη ύλη.>>

και κανονικα οσοι αγοραζουν αεροβολο των 4.5mm η airsoft χρειαζετε να δειξουν την αστυνομικη τους ταυτοτητα για να αποδειξουν οτι ειναι και ανω τον 18..
οπως αναφερετε εδω..<<Επιτρέπεται η εισαγωγή χωρις άδεια από χώρες μη μέλη της Ε.Ο.Κ..
γ. Ενός αεροβόλου όπλου, από ημεδαπούς ή αλλοδαπούς, που συμπλήρωσαν το 18ο έτος της ηλικίας τους.>>

οποτε μην θεωρει καποιος λανθασμενα οτι το οπλο του επειδι παιζει με αυτο airsoft εχει αλλες νομικες ευθηνες..οτι θα κανουν σε αυτον που εχει ενα των 4.5mm θα κανουν και σε αυτον που εχει airsoft..η ονομασια airsoft ειναι το παιχνιδι που παιζουμε και οχι ο τυπος οπλου που χρησιμοποιουμε..το οτι εχεις ενα οπλο που ριχνει πλαστικα μπιλακια δε σημαινει οτι δεν ειναι επικυνδηνο...αν το ανεβασει καποιος στα 700 fps προκαλει χειροτερη βλαβη και απο ενα των 4.5mm...

edit: liongreek sorry τωρα ειδα τι ανεβασες και συμφωνω απολυτα.._0_
« Τελευταία τροποποίηση: 08 Ιούν 2012, 15:56:56 μμ by Koukos »
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου

Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

• Υπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #7 στις: 08 Ιούν 2012, 16:20:50 μμ »
Ολα τα οπλα αιρσοφτ θεωρουνται απο τον νομοθετη σαν αεροβολο οπλα

για την αγορα τους ειναι απαραιτητη η επιδειξη αστυνομικης ταυτοτητας και 18 ετη στην ηλικια

σε περιπτωση παρανομης οπλοφοριας και οπλοχρησιας με οπλο αιρσοφτ η και αεροβολο οπλο

ο νομος δεν κανει διακρισεις τουτεστιν σας αποδιδονται οι αναλογες κατηγοριες απο τον εισαγγελεα εδρας

για την οπλοχρησια 2 χρονια με αναστολη εξαγορασιμα για ασκοπους πυροβολισμους αλλα 2 χρονακια

και η οπλοφορια ειναι πια κακουργημα και διωκεται αναλογα.

που τα ξερω ολα αυτα ?..ειμαι νομικος!....καλο απογευμα !
ΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΟΡΗ ΑΡΧΟΝΤΑΣ
ΠΑΡΑ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΔΟΥΛΟΣ
ΝΑ ΤΟΝ ΘΩΡΕΙΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ
ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΟΥΛΟΣ.

Αποσυνδεδεμένος jumbo

• Υποστράτηγος
  • *
« Απάντηση #8 στις: 08 Ιούν 2012, 16:25:45 μμ »
κανεις δεν ειπε οτι οι νομικες συνεπειες ειναι διαφορετικες σε περιπτωση που παραβεις τον νομο ειτε με αεροβολο αιρσοφτ ειτε με ενα των 4,5mm
επισης σε καμια περιπτωση δεν ειπα οτι αντιμετωπιζονται διαφορετικα απο τον νομο.
ο νομος σαφως και τα βλεπει ολα ως αεροβολα και εκει τελιωνει το θεμα.
ο σκοπος μου ηταν να δωσω στο φιλο μας να καταλαβει οτι αντιμετωπιζωνται διαφορετικα ακομα και στην πωληση τους.

τωρα απο κει και περα οποιος μου πει οτι εχει αγορασει αεροβολο αιρσοφτ απο καταστημα της Αθηνας και εχει δειξη ΑΔΤ θα του πω οτι ειναι τουλαχιστον ψευτης.

κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα με τον liongreek.

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

Αποσυνδεδεμένος WARBRO

• Ταγματάρχης
  • *
« Απάντηση #9 στις: 08 Ιούν 2012, 16:48:27 μμ »
http://www.airsoftclub.gr/eshop/product_info.php?cPath=26_30&products_id=3019 αυτο το οπλο δηλαδη εχει αριστεροστροφη καννη ραβδωτη η καμια σχεση
Στον τυμβο τους αθανατους
οι μουσες τραγουδανε
εδω χορευουν σταυραετοι
κλαματα δεν χωρανε

Αποσυνδεδεμένος Koukos

• Αντισυνταγματάρχης
  • *
« Απάντηση #10 στις: 08 Ιούν 2012, 16:55:56 μμ »
δεν εχει... :)
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου

Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.

Αποσυνδεδεμένος liongreek

• Ταγματάρχης
  • *
« Απάντηση #11 στις: 10 Ιούν 2012, 00:36:38 πμ »
http://www.airsoftclub.gr/eshop/product_info.php?cPath=26_30&products_id=3019 αυτο το οπλο δηλαδη εχει αριστεροστροφη καννη ραβδωτη η καμια σχεση

έχει αριστερόστροφη βιδωτή ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ κάννη που σημαίνει ότι σιγαστήρες-φλογοκρύπτες βιδώνουν στην εξωτερική κάννη αριστερόστροφα...

Αποσυνδεδεμένος alphacharlie

• Ανθυπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #12 στις: 10 Ιούν 2012, 01:58:40 πμ »

ένα αεροβόλο αιρσοφτ πας απλά και το αγοράζεις από το κατάστημα που το πουλάει ενώ για ένα αεροβόλο όπλο των 4.5mm χρειάζεται η επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας.

Δεν ειναι ακριβως ετσι. Κανονικα και στα δυο επιτρεπεται η πωληση σε ατομα ανω των 18. Στην πραξη η ταυτοτητα χρησιμευει στις περιπτωσεις που καποιος φαινεται οριακα οτι ειναι 18,για να πιστοποιησει αν οντως ειναι ή οχι.Αυτο ισχυει ΚΑΙ για τα δυο.Και για τα αεροβολα των 4,5mm (.177'') Και για τα airsoft.
Τριτο ενικο με ΑΙ πχ τωρα παιζετΑΙ ενα παιχνιδι
Δευτερο πληθυντικο με Ε πχ εσεις παιζετΕ ενα παιχνιδι

Δεν ειναι τοσο δυσκολο.Ας σεβαστουμε λιγο την γλωσσα μας!

Αποσυνδεδεμένος jumbo

• Υποστράτηγος
  • *
« Απάντηση #13 στις: 10 Ιούν 2012, 04:53:40 πμ »
Δεν ειναι ακριβως ετσι. Κανονικα και στα δυο επιτρεπεται η πωληση σε ατομα ανω των 18. Στην πραξη η ταυτοτητα χρησιμευει στις περιπτωσεις που καποιος φαινεται οριακα οτι ειναι 18,για να πιστοποιησει αν οντως ειναι ή οχι.Αυτο ισχυει ΚΑΙ για τα δυο.Και για τα αεροβολα των 4,5mm (.177'') Και για τα airsoft.

εχεις δει εσυ να γινεται σε καταστημα airsoft κατι σαν και αυτο που αναφερεις;
γιατι εγω παλι εχω δει γονεις να τα αγοραζουν για τα ανηλικα παιδια τους και να μην ενημερωνονται καν για την παρβαση που προκειται να κανουν....
οποτε αλλο τι ισχυει στην θεωρια του νομου ή πως θα επρεπε να εφαρμοζετε ο νομος κ αλλο τι γινετε στην πραξη....

μεταξυ κατεργαρεων και λιγη ειλικρινια δεν βλαπτει....

Αποσυνδεδεμένος alphacharlie

• Ανθυπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #14 στις: 10 Ιούν 2012, 15:32:46 μμ »
εχεις δει εσυ να γινεται σε καταστημα airsoft κατι σαν και αυτο που αναφερεις;
γιατι εγω παλι εχω δει γονεις να τα αγοραζουν για τα ανηλικα παιδια τους και να μην ενημερωνονται καν για την παρβαση που προκειται να κανουν....
οποτε αλλο τι ισχυει στην θεωρια του νομου ή πως θα επρεπε να εφαρμοζετε ο νομος κ αλλο τι γινετε στην πραξη....

μεταξυ κατεργαρεων και λιγη ειλικρινια δεν βλαπτει....

Ναι εχω δει,να σκαει ομαδα 3 ατομων (γυρω στα 15) σε μαγαζι airsoft και ενω ειχαν διαλεξει τρια οπλα και θα σκαγανε στο μαγαζι πανω απο 600 ευρω και οι 3 μαζι,αρνηθηκαν να τους τα πουλησουν επειδη ηταν ανηλικοι! Στην πραξη,οταν ερχεται ο γονιος και αγοραζει το οπλο,και να εισαι σιγουρος οτι το παιρνει για τον πιτσιρικα δεν μπορεις να μην του το πουλησεις. Στην θεωρια ομως οταν παει ο αλλος μονος του και δεν σου γεμιζει το ματι για ενηλικας,κανονικα πρεπει να του ζητησουν ταυτοτητα. Ειτε το οπλο ειναι airsoft,ειτε το οπλο ειναι των 4,5mm.
Σταματαω εδω,γιατι εχουμε ξεφυγει σε αλλο θεμα σε σχεση με το αρχικο post περι ραβδωτων καννων
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Ιούν 2012, 15:36:33 μμ by alphacharlie »
Τριτο ενικο με ΑΙ πχ τωρα παιζετΑΙ ενα παιχνιδι
Δευτερο πληθυντικο με Ε πχ εσεις παιζετΕ ενα παιχνιδι

Δεν ειναι τοσο δυσκολο.Ας σεβαστουμε λιγο την γλωσσα μας!

• Υπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #15 στις: 11 Ιούν 2012, 11:56:16 πμ »
Aγαπητε JUMBO

Ας ΒΓΩ off tOPIC και καταδικαστε με ...

ΑΓΝΟΙΑ ΝΟΜΟΥ δεν υπαρχει .....εισια υποχρεωμενος να γνωριζεις τον νομο οπως επεισης να εχει αντιγραφο του μαζι σου

οταν κουβαλας το ΑΕG -gbb Aπο και προς πεδιο....εκει γραφει καθαρα οτι απαγορευται ο δανεισμος και η χρηση σε

ανηλικους.

αν το παρει ο μπαμπας και το δωσει στον γιο και γινει η στραβη πανε και οι δυο μεσα(αμελεια επιβλεψης ανηλικου κτλ)

φιλικα παντα
ΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΟΡΗ ΑΡΧΟΝΤΑΣ
ΠΑΡΑ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΔΟΥΛΟΣ
ΝΑ ΤΟΝ ΘΩΡΕΙΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ

Αποσυνδεδεμένος ExPBler

• Ανθυπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #16 στις: 11 Ιούν 2012, 12:12:01 μμ »
Aγαπητε JUMBO

ΑΓΝΟΙΑ ΝΟΜΟΥ δεν υπαρχει .....εισια υποχρεωμενος να γνωριζεις τον νομο οπως επεισης να εχει αντιγραφο του μαζι σου

οταν κουβαλας το ΑΕG -gbb Aπο και προς πεδιο....εκει γραφει καθαρα οτι απαγορευται ο δανεισμος και η χρηση σε

ανηλικους.

αν το παρει ο μπαμπας και το δωσει στον γιο και γινει η στραβη πανε και οι δυο μεσα(αμελεια επιβλεψης ανηλικου κτλ)

φιλικα παντα
Εσύ ειδικά γνωρίζεις καλύτερα από τον καθένα.
Αφού όπως έχεις δηλώσει, είσαι νομικός και έχεις ανήλικο παιδί το οποίο έχει πάρει μέρος σε δραστηριότητα airsoft.

Αποσυνδεδεμένος batrax

• Ταγματάρχης
  • *
« Απάντηση #17 στις: 11 Ιούν 2012, 16:20:30 μμ »
Αρχισαν τα οργανα................................. .. :-X :-X :-X :-X :-X 8)
-CERBERUS-

• Υπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #18 στις: 11 Ιούν 2012, 16:30:55 μμ »
@ExPBler
Με εκπλησει η μνημη σου .....την προπονεις συχνα?μαλλον θα φταινε οι μπιλιες και τα χρωματα απο το πρωην σου αθλημα
Αλλα....ο γιος μου ειναι 9 και ο αλλος 2  οποτε λιγο χλωμο να παιζουν Αιρσοφτ.Στα δεκαξι και με επιβλεψη ισως ..σε 7 χρονια λοιπον θα σου απαντησω.
οποτε οταν γραφεις κατι σκεψου λιγο ...θα σου κανει  λιγο καλο.
Και σε ολους  εμας τους υπολοιπους θα γλυτωσει πολυτιμο χρονο που δεν εχουμε ,ενω εσυ εχεις αρκετο .....
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Ιούν 2012, 16:34:27 μμ by ACIDBLACK »
ΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΟΡΗ ΑΡΧΟΝΤΑΣ
ΠΑΡΑ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΔΟΥΛΟΣ
ΝΑ ΤΟΝ ΘΩΡΕΙΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ

Αποσυνδεδεμένος jumbo

• Υποστράτηγος
  • *
« Απάντηση #19 στις: 12 Ιούν 2012, 08:46:54 πμ »
Aγαπητε JUMBO

ανηλικους.

φιλικα παντα

φιλε ACIDBLACK
επετρεψε μου να σε αποκαλω ετσι αφου δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα επι του πρακτεου.
Προσοπικα ουτε εχω αγνοια του νομου ή της εφαρμογης του ή αν θες ακομα και των ποινων που επισειουν οι τυχον παραβασεις αυτου.
Για αυτο και αν προσεξεις απο το πρωτο μου ποσταρισμα στην αρχη του κιολας αναφερωμαι στον νομο με την επισυναψη του εν λογου νομου.
σκοπος μου λοιπον ηταν και παραμενει να εξηγησω στον φιλο μας την υπαρκτη διαφορα αντιμετωπισης, στην πραγματικοτητα αυτων των δυο κατηγοριων αεροβολων.
προφανως και ξερεις λογω της επαγγελματικης ιδιοτητας σου οτι η κειμενη νομοθεσια δεν τηρητε ευλαβικα στην δικια μας περιπτωση.... ας μην κοροιδευομαστε μεταξυ μας....

Τιποτα παραπανω και τιποτα παρακατω 
 και στο φιναλε επειδη το κουρασαμε λιγο το ολο θεμα, οσοι ξερουν τι γινετε καλως και το ξερουν, οσοι θελουν να μαθουν τη παιζει καλα κανουν και ρωτανε ( οι ερωτησεις δεν στοιχιζουν) και τελικα οσοι θελουν να μενουν στην αγνοια τους ας κατσουν εκει.

Recent

μέλη
  • Σύνολο μελών: 3399
  • Latest: shooter!
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 88624
  • Σύνολο θεμάτων: 9458
  • Online Today: 26
  • Online Ever: 146
  • ( 30 Ιαν 2012, 18:00:42 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 1