* * *

Shoutbox

Last 5 Shouts:

Σωτήρης

17 Ιούλ 2014, 13:08:49 μμ
Καλησπέρα

gunsblazing

07 Ιούλ 2014, 03:00:14 πμ
Γιαννης λοκ αυτες οι ερωτησεις σου ρε φιλε αναρωτιεμαι αν οντως εισαι 18

Γιάννης Λ.Ο.Κ

02 Ιούλ 2014, 14:32:08 μμ
Νομίζω μου είχαν πει απαγορεύονται τα greeklish

Γιάννης Λ.Ο.Κ

02 Ιούλ 2014, 03:53:16 πμ
Μπορούμε να παίξουμε σε κάποια πίστα με άτομα απο το forum η μόνο αν δηλώσουμε συμμετοχή σε κάποιο επίσημο παιχνίδι?

Γιάννης Λ.Ο.Κ

01 Ιούλ 2014, 19:33:25 μμ
Αν σου απαντήσει κάποιος διαχειριστής θα σου πεί λογικά και για τα greeklish

Show 50 latest
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
23 Ιούλ 2014, 08:59:47 πμ

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

12 επισκέπτες, 2 χρήστες

Αποστολέας Θέμα: βαψιμο σωματος οπλου  (Αναγνώστηκε 2976 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Dusty

• Υπολοχαγός
  • *
βαψιμο σωματος οπλου
« στις: 30 Μάι 2011, 16:05:00 μμ »
καλησπερα ενδιαφερομαι να βαψω το κυριως σωμα του οπλου μου. ειναι το M4 ICS sportsline υπαρχει η δυνατοτητα για κατι τετοιο?? κ αν ναι υπαρχουν συγκεκριμενα μαγαζια γι αυτη την δουλεια??
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Prom81

• Λοχαγός
  • *
Απ: βαψιμο σωματος οπλου
« Απάντηση #1 στις: 30 Μάι 2011, 16:19:19 μμ »
Καλησπερα φιλε μου.
Υπαρχουν καποια ποστ εδω στο φορουμ, που καλυπτουν αρκετα θεματα σε σχεση με αυτο που ρωτας (απο συνχομπιστες που το εκαναν μονοι τους).

Εαν δεν σε καλυπτουν, γινε λιγο πιο συγκεκριμενος στο τι ακριβως εχεις κατα νου, και σιγουρα θα σε βοηθησουμε.

Σε καθε περιπτωση να γνωριζεις οτι ισως χρειαστει λυσιμο (με ο,τι αρνητικο αυτο συνεπαγεται, βλ. εγγυηση κλπ), εαν δεν μπορεις να καλυψεις επαρκως και αεροστεγως καποια σημεια του οπλου.

Αποσυνδεδεμένος tristan

• Ταγματάρχης
  • *
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #2 στις: 30 Μάι 2011, 18:23:33 μμ »
tomas-m4  ολα τα σκετικα με βαψιμο στο you (paiting airsoft guns )
τα σημεια τα καλυπτις  με χαρτοτενια . στο μοναστιρακι εχει μαγαζη που εχει σπρειτ για 'υτην την δουλεια πρεπη να ξερη ο αδελφοσμου
 Τορα εαν ηταν κενουργιο το οπλο δεν θα το εβαφα θα δοκιμαζα σε πιο παληο η σε μεταχηρισμενο γιατι αν δεν πετυχει το βψιμο κλαφτο
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Μάι 2011, 18:33:48 μμ by tristan »

Αποσυνδεδεμένος skotostras

• Ταγματάρχης
  • *
« Απάντηση #3 στις: 30 Μάι 2011, 18:28:06 μμ »
εαν δεν πετυχει απλα το βαφεις άλλο χρώμα μεχρι να το πετύχεις

εγω το βαφω το δικο μου μια φορα το μήνα περιπου...με αερογράφο..
και δεν ξινο την επιφανεια, ωστε με την απλη χρηση να φεβγει το χρωμα και να φαινετε πιο ρεαλιστικο

εαν θες πιο "επαγγελματικο" look, τότε πρεπει να το αποσυναρμολογίσεις και να βαψεις μερικα σημεια μονο..πρεπει ναχεις βεβαια και ιδεα γιαυτα τα σημεια...

τωρα εαν θες να το βαψεις ξερω γω οπως το βαφουν οι αμερικανοι των ειδικων δυναμεων (που τους το επιτρεπουν), απλα περνα spray, and pray... :D

εγω πρωσοπικα συνιστώ το χακί χρώμα (ΟΧΙ ΜΠΕΖ), γιατι το εχω δοκιμάσει και πάει με πολλα....

Αποσυνδεδεμένος el.cind

• Λοχαγός
  • *
« Απάντηση #4 στις: 30 Μάι 2011, 21:05:07 μμ »
φιλε tomas αν θελεις να δωκιμασεις της καλητεχνικες σου ανησηχειες με σπρει για το aeg σου θα βρεις στο μοναστηρακι διπλα στο μαγαζι survival υπαρχει υπογειο μαγαζι και εχει και σπρει φιλος και συνχομπιστας πειρε τα montana.... ;D ;D ;D
αλλα ο φιλος skotostras κανει καλητερη δουλεια με τον αερογραφο οποιος ξερει να χρησειμοποιη τετειο ειδους εργαλεια βγενη πολλη καλη δουλεια... αλιος μετα πεζεις με τα σπρει με την πρεπουσα προσοχη παντα... 8)
αντε καλα μας βαψειματα.... ;D
παντα φιλικα el.cind
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Μάι 2011, 21:07:22 μμ by el.cind »

Αποσυνδεδεμένος The End

• Ταγματάρχης
  • *
« Απάντηση #5 στις: 30 Μάι 2011, 21:41:19 μμ »
καλησπερα κ απο μενα φιλε μ,οι προαλησαντες λογικα θα σε καλυψαν απλα θα πω κ γω την δικια μ εμπειρια,αν θες να ασχοληθεις με καλλητεχνικα καντο ειναι καλη φαση αλλα ξεκινα απο τα απλα εγω δεν ξερω κ δεν εμαθα ακομα,αλλα πηρα ενα φθηνο κινεζικο κοντακι κ κατι μπογιες σπρει σε χρωμα ταν απο ειδη μοντελισμου στην ιπποκρατους 5ε το σπρει αν θυμαμαι καλα κ ιδου το αποτελεσμα

κ μετα συνεχιζεις κ στα πιο δυσκολα,εχω κ εναν γεμηστηρα με τον οποιο ξεκινησα την ολη φαση!!καλη επιτυχια!!

ΕΩΣ ΑΝ ΤΟ ΕΤΕΡΟΝ ΠΡΟΠΕΣΕΙΝ...

Αποσυνδεδεμένος Dusty

• Υπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #6 στις: 30 Μάι 2011, 22:04:26 μμ »
καλησπερα παιδια καταρχην σας ευχαριστω και τους 5 σας. βασικα θελω να βαψω μονο το βασικο  σωμα του οπλου γιατι αυτη την στιγμη ειναι γκρι μαζι με το μαυρο που ναι τα περιφερειακα του δηλ χειροφυλακτηρας pistol grip κοντακι κλπ και δν μ αρεσει καθολου οποτε παω η για κλασσικο μαυρο η για ενα χρωμα που χα δει σ ενα πιστολι M.E.U το οποιο πρεπει να ναι desert earth η ονομασια του χρωματος και μεχρι στιγμης το "φθαρμενο" look και το σπρει απο μαγαζι μοντελισμου ειναι τα πιο ελκιστικα.
σας ευχαριστω και παλι. α και συγνωμη απο τους admin που τους αναγκασα να μετακινησουν το θεμα ημουν μεταξυ των δυο αλλα πηγα στην λαθος 

Αποσυνδεδεμένος The End

• Ταγματάρχης
  • *
« Απάντηση #7 στις: 31 Μάι 2011, 00:13:16 πμ »
επειδη εχω το meu που λες,το χρωμα απο το κοντακι ειναι προς τα εκει απλα το meu χρυσαφιζει κ λιγο να το πω ετσι αλλα του μοντελισμου αν θες με ενα ασταρι πρωτα κ μετα με το κυριως χρωμα το κανεις οσο ανοιχτο θες!!

ΕΩΣ ΑΝ ΤΟ ΕΤΕΡΟΝ ΠΡΟΠΕΣΕΙΝ...

Αποσυνδεδεμένος Dusty

• Υπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #8 στις: 31 Μάι 2011, 19:21:57 μμ »
καλησπερα επειδη οπως γνωριζουμε ολοι το να βγει το gear box ειναι μανικι κ μαλιστα χοντρο αν εχω σκοπο να το βαψω χρησιμοποιωντας πινελο και μπογιες απο μαγαζι με ειδη μοντελισμου θα πρεπει παλι να βγει?? η μια καλη καλυψη με χαρτοταινια θα ναι αρκετο??

Αποσυνδεδεμένος Prom81

• Λοχαγός
  • *
« Απάντηση #9 στις: 31 Μάι 2011, 20:42:46 μμ »
Φιλε τομας,

Τι ΔΕΝ προτεινω: Δεν ειναι δυσκολο να βγαλεις το gearbox εαν ακολουθησεις τις οδηγιες.
Το gearbox ΔΕΝ το λυνεις σε καμμια περιπτωση.

Οπως θα δεις στο μανιουαλ που συνοδευει την ρεπλικα, υπαρχουν καποια πυρακια/αλενοβιδες που συγκρατουν δεμενο το οπλο. Ομως, για να μεινει το σωμα μονο και να μην εχεις προβλημα στην βαφη, χρειαζεται λυσιμο γενικοτερα (βλ. καλωδιωσεις, χοπ απ, εξ. κανη, mag catch release, επιλογεας βολης κ.ο.κ.).

Τι προτεινω: Πειραματισου αρχικα μονο με την επικαλυψη των ευαισθητων σημειων με χαρτοταινια. Προσοχη να εντοπισεις ολες τις πιθανες εσοχες (βλ. πορτακι κλειστρου, pistol grip και αλλα σημεια που δεν χρειαζεται να βαψεις). Αφου σιγουρευτεις οτι το κατεχεις, και εισαι σιγουρος για τα χρωματα, τα πινελα και γενικοτερα την αποφαση σου, ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη σου εαν θα συνεχισεις με το βαψιμο.

1. Να θυμασαι οτι σε λυσιμο χανεις την εγγυηση. (και θελει και προσοχη η συναρμολογηση)
2. Να εχεις "οργωσει"το ιντερνετ για λεπτομεριες περι τροπου βαφης, στενσιλ κλπ
3. Σκεψου την πιθανοτητα αλλαγης σωματος με νεο χρωμα (γινεται και στο μαγαζι απο τεχνικο        θαρρω).

Αποσυνδεδεμένος Dusty

• Υπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #10 στις: 31 Μάι 2011, 21:01:30 μμ »
σ ευχαριστω φιλε μου prom για τον κοπο σου να απαντησεις. απο κει κ περα η κατασταση εχει ως εξης: το 1ο και ευκολο αλλα πολυυυυυ ακριβο ειναι να παρω νεο μεταλλικο σωμα στο χρωμα που θελω 2ον ο selector switch αρχειζει να παραδιδει πνευμα κ βρεθηκα την κυριακη ενω ημουν στο semi να μαι καπου αναμεσα semi full κ να ριχνω full οποτε μαλλον θα χρεp ιαστει βγαλσιμο (οχι λυσιμο) το gear για να σφυιξω καποιο βιδακι. το 3ο και πιο πιθανο οπως βλεπω αυτη την στιγμη το οπλο το κομματι το οποιο περιεχει μεσα το πιστονι το ελατηριο κλπ ειναι σε ενιαια κασα κ βγαινει ολοκληρο αφηνωντας πολυ χωρο τοσο στο gear box οσο και στον μηχανισμο του hop up να καλυφτουν ανετα κ επαρκως οποτε συνεχιζω με πινελα  χρωμα απο μαγαζι μοντελισμου πολυ φραπε κ υπομονη οποτε οταν τελειωσω θα ανεβασω φωτο 

Αποσυνδεδεμένος lock

• Ανθυπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #11 στις: 01 Ιούν 2011, 00:11:26 πμ »
ριξε και μια ματια στο youtube,κυκλοφορουν πολλα tutorial με το πως γινεται,εχει απο δουλειες που κανει σαλακι να τρεχει μεχρι κ κατι βαψιματα λες και το χει περιλαβει παιδι νηπιαγωγειου

Αποσυνδεδεμένος Dusty

• Υπολοχαγός
  • *
« Απάντηση #12 στις: 17 Ιούν 2011, 19:17:01 μμ »
καλησπερα σας παιδια λοιπον το project ολοκληρωθηκε κ πλεον το βασικο μερος του οπλου καθως η λαβη μεταφορας που χει το "μαμα" σκοπευτικο ειναι βαμμενα σε χρωμα μαυρο ματ. το οπλο αλλαξε εντελως κ λογο καποιων ατελειων κ μικρο χτυπηματων κατα το assembly εγινε ακομα πιο "μαχιμο". σκεφτηκα να σας ενημερωσω για να γνωριζεται πως οσα μου πατε ολοι επιασαν τοπο. λοιπον λιγο πιο αναλυτικα σε περιπτωση που καποιος αλλος συγχομπιστας ενδιαφερθει για κατι παρομοιο.
αρχικα το οπλο λυθηκε (αποψη μου ευκολη διαδικασια αρκει να πιανουν τα χερια σου να σαι προσεκτικος κ λεπτομερης) το upper gear box και lower gear box αφαιρεθηκαν αυτουσια χωρις να λυθουν, στην συνεχεια το καθαρισα σχολαστικα κ το τριψα ελαφρα με μαλακο γυαλοχαρτο στην συνεχεια περασα το χρωμα σπρει μαυρο ματ (απο καταστημα μοντελισμου) 2 στρωματα και αφου ειχε στεγνωσει σειρα ειχε το βερνικι που συνοδευε το χρωμα για το τελικο φινιρισμα.
αυτα σας ευχαριστω κ παλι για την συμβολη σας καλο σαββατοκυριακο να χετε

Αποσυνδεδεμένος Prom81

• Λοχαγός
  • *
« Απάντηση #13 στις: 18 Ιούν 2011, 12:10:02 μμ »
Ωραιος tomas! Οταν μπορεσεις βαλε καμμια φωτο να το δουμε.
Καλοπαικτο αδερφε!

Recent

μέλη
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 87887
  • Σύνολο θεμάτων: 9319
  • Online Today: 19
  • Online Ever: 146
  • ( 30 Ιαν 2012, 18:00:42 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 2
Guests: 12